EKSPLOZIJA BOJA

EKSPLOZIJA BOJA

Šećem parkom, a pod nogama šušti lišće. Lišće otpalo sa grana obližnjeg drveća....Kako je lijepo to šuštanje, dok polako koračam po hrpi suhog lišća. Djeluje smirujuće.....Čovjek se jednostavno prepusti tom predivnom osjećaju.

Lišće koje se nakon prirodnog odvajanja od grana, našlo upravo tu, na zemljanom tlu.

Hrpa lišća koja završava svoj „životni put“ upravo ovdje, pod mojim nogama....

Uslijed vremenskog tijeka još malo će, svojim koloritom „ukrašavati“  tlo na koje se spustilo.

Jesen je doba, kada sve doživljava svoj kraj,  ali svojim posljednjim „ atomima snage“ još želi pokazati ljepotu, koja ga krasi.

Prava raskoš boja, dok koračamo po crvenom, žutom, naranđastom lišću.

U jednom trenu naprosto postajemo djeca, namamljeni porivom da se poigramo s tim koloritom. Uzimamo onako u grubo, više raznobojnih listova i bacamo u zrak.

I što doživljavamo ?....Pravu eksploziju boja ......

Upravo u tome je čar jeseni......

Čar u njezinim toplim bojama, bojama koje podsjećaju na Sunce u punom sjaju, te u nijansi crvene boje koja dočarava njegov zalazak.

Od snažno žute, prosto zasljepljujuće boje do onako „krvave“ koja je dio sunčeva zalaska. Nisu rijetki listovi purpurne, pa i umjerene brončane boje. Neobične su to boje , ali stvarne, živopisne.

Predivna je priroda, upravo zbog toga.

Ljepotom nas opija, ljepotom nas daruje, ljepotom nas snaži.....

Donosi onu iskru radosti što nam je potrebna, pa makar i u malim količinama.

Ali nam bezuvjetno treba ......Stoga nam i srcu godi....

Upravo je zanimljivo da cijela jesenja koloritna priča, zapravo počinje u ljeto.

Ljeti su listovi zeleni puni klorofila tzv. lisnog zelenila. Dok lišće proizvodi hranu za drvo, nastaje tvar koja daje zelenu boju lišću, a to je klorofil. On je zeleni biljni pigment koji sakuplja energiju sunca. Sunčevu svjetlost upija u pore lista.

Uz taj pigment lišće sadrži i pigmente drugih boja. Interesantno je da njih ne vidimo tijekom proljeća i ljeta, jer su oni naprosto sakriveni velikom količinom pigmenta klorofila.

Međutim, kako se ljeto bliži kraju dani postaju kraći, a Sunce više nije toliko velikodušno u dijeljenju topline sa Majkom Zemljom.

Dolazi jedno od najljepših godišnjih doba. Dolazi jesen.

Priroda u jesen je zaista predivna. Nakon toplog  proljeća i ljeta, sada se sve smiruje.

S time je sunčanih dana sve manje , a klorofil se u lišću počinje smanjivati odnosno raspadati.

Na taj način lišće ubrzo postane žuto, smeđe, naranđasto ili crveno. Napokon ostali biljni pigmenti postaju vidljivi, a pojedine varijacije boja ovise o smjesi klorofila s drugim biljnim pigmentima.

Mijenjanje boja lišća je posebno zanimljiv prirodni proces. On ovisi o količini svjetlosti Sunca . Kako se dani skraćuju , to ima manje sunčane svjetlosti za energiju. A biljke stvaraju energiju kemijskim prirodnim procesom, koji se stručno zove fotosinteza. Lišće mijenja boju zbog pigmenta u lišću, a to je klorofil koji pomaže u procesu fotosinteze.

Ti rani zalasci sunca znače da biljke nemaju toliko vremena za fotosintezu . Tako se biljke prilagođuju na kraće dane i niže temperature, te počinju razgrađivati klorofil. Na taj način se pripremaju za hladnije mjesece.

Lišće više nije toliko puno klorofila, odnosno nije više toliko zeleno.

Postepeno se iz lišća gubi zelena boja.

Pojavljuju se , odnosno dolaze do izražaja oni do sada skriveni pigmenti u listu. I tako lišće dobiva vesele, tople boje. Ta transformacija nije ništa novo. To je prirodni proces, kada kroz te boje gledamo lišće kako se „ izgladnjuje “ i polako umire.

Drveće bez lišća ne izgleda tako lijepo kao lišće jesenjih boja, koje se još ponosno drži na oronulim granama. Oni listovi koji su ostali na stablu jedno vrijeme, tvore posebno kreativne pejzaže.

U dnu svakog lista stvara se jedan poseban sloj.

Kao što znanstvenici kažu , taj sloj se pretvara u tzv. kvrgu, koja spriječava dotok vode. I upravo ta kvrga ispušta list i na taj način djeluje kao da se list odbacuje, kako bi stablo sačuvalo zalihe energije. Opadanjem lišća tj. odbacivanjem listova, drveće se štiti od oštećenja koja bi nastalo zbog niskih temperatura tijekom zime.

U jesen se događa jedna od najvažnijih promjena u životu drveća, a to je promjena boje lišća i opadanje listova.

Otpalo lišće će svojim „ pokrivačem“ pažljivo pokriti tlo i tako zaštititi svoje najmanje stanovnike od mraza.

Francuski književnik Albert Camus  je rekao : „ Jesen je drugo proljeće u kojem je svaki list cvijet“.  I imao je pravo, jer nas jesen naprosto počasti eksplozijom boja.

Stoga treba uživati u jesenjem lišću, dok se može .....

Najljepše boje, crvene boje jeseni biti će prisutne u lišću dok jesen obiluje sunčanim danima i hladnim noćima.

Koliko će dugo u jesen trajati promjena boje lišća, ovisi o temperaturi zraka i tla, količini sunčeve svjetlosti, te količini vode.

U jesenjem svijetu svake godine zavladaju  grimizni i zlatni tonovi. Jesen je zahvalna bujica lišća različitih kombinacija boja i nijansi.

Stoga ne čekajmo .........

Prepustimo se toplim bojama koje u nama izazivaju mnoštvo pozitivne energije.

Svojim koloritom doprinose našim boljim i ljepšim emocijama .........

Gordana Sedmak Jednačak

Prodaja slika Online

Tekstovi i fotografije na ovoj stranici vlasništvo su njihovih autora i nije dopušteno njihovo skidanje i upotreba bez odobrenja autora i bez navođenja linka stranice kao izvora.