Samostalna izložba Vjerana Čengića "Notitia Intuitiva"
U petak 13. travnja 2018. u 20:30 sati otvara se samostalna izložba Vjerana Čengića "Notitia Intuitiva" u Centru za mlade BUNKER, Ulica Savke Dabčević Kučar 8, Samobor.
NOTITIA INTUITIVA
Slikarstvo nastalo iz najdublje unutarnje stvarnosti omogućilo je apsolutnu slobodu izričaja u novom ciklusu radova Vjerana Čengića. Riječ je o slikarstvu koje karakterizira energičan potez, pikturalna snaga i izniman koloristički intenzitet. Ljepota i bogatstvo prirode nametnuli su se kao neiscrpan izvor motiva putem kojih autor ponire u medij slikarstva otvarajući ga emocijama i senzacijama boje.
Svako je opisivanje ujedno i otkrivanje istaknuo je Heinrich Wölffin referirajući se na analitički opis djela. Slikar pritom ima potpunu slobodu preobraziti motiv koji slika, a da istovremeno predmet preobrazbe ostane u potpunosti prepoznatljiv, dok je naglasak stavljen na čistu energiju stvaranja i aktivnog sudjelovanja u procesu nastanka novog rada.
Motivi koji istovremeno posjeduju visoku estetiku, ali i arhetipsku simboliku zadržavaju pažnju promatrača koji u njima prepoznaje nešto blisko i poznato. No, motiv u opusu Vjerana Čengića je samo polazište za rad, odnosno stvaralački proces koji karakterizira dinamika, životna energija i igra nebrojenih mogućnosti interpretacije motiva. Često pojedini, naizgled dovršeni, rad autor proširuje na veću kompoziciju sastavljenu od više dijelova, što mu pruža mogućnost da poput slagalice preslaguje pojedine segmente transformirajući figurativan motiv preko kvazikubističkog do apstraktnog. Preslagivanjem se može zadržati osnovna ideja, no, djelo je istovremeno lišeno opterećenja konačnim i apsolutnim odgovorom, kao i nametanjem jednoznačne interpretacije. I u sadržajnom kontekstu simbolika najčešće zastupljenih motiva poput riba, školjaka i smokvi je višestruka. Ribu poimamo kao simbol duše, rađanja i kružnog obnavljanja, simbol života i plodnosti, te čovjekovog unutarnjeg svijeta. Poput plave boje, koja je najviše zastupljena u funkciji definiranja pozadine na slikama novog ciklusa, ribe simboliziraju naše emocije i svijest o vrijednosti koja obuhvaća širi koncept od nas samih. Od prikaza ribe na stolu s naglašenim ritualnim karakterom, pa sve do riba u dubokom morskom plavetnilu, Vjeran Čengić u svoje radove unosi metafizičko značenje, te zbiljsko pretvara u imaginarno, dok se suštinski svijet slike na platnu nastavlja u umu promatrača. Neobični nazivi djela sadrže osobnu notu, no ujedno intrigiraju pojedinca i potiču na vlastito iščitavanje projekcije u naslikanim motivima i njihovim odnosima. Ovisno o iskustvu, porijeklu i sredini odrastanja pojedinca, nazivi poput "Molitva", "U vrtu" i "Ribarov san" kod promatrača mogu inicirati spajanje osjećaja sa željama, spoznaja sa snovima, svjesnog s nesvjesnim ili pak pobuditi sjećanja iz djetinjstva. Mnogi prisutni motivi poput riba, školjaka i smokvi asociraju na izobilje, plodnost, sreću i napredak, ali ako izuzmemo doslovnu interpretaciju, na višoj razini oni ujedno označavaju prosvjetljenje, kreativnu i stvaralačku plodnost i tako postaju osnovna nit poveznica umjetnikovog unutarnjeg "ja" s kozmološkim principom, što ih čini osnovnom sadržajnom podlogom za slikarstvo.
Vjeran Čengić prilikom slikanja ulazi u svijet strukture, paste i boje nastojeći utjeloviti izvornu energiju na površini slike. Proces je brz, spontan, s mnogo detalja i bez naknadnih popravaka kako bi ostvario autentičan izraz. Slike su direktan odraz autorovog unutarnjeg stanja, te posjeduju dva ključna koda za čitanje. Odabir motiva iskazuje ne samo rad prema unutarnjem načelu i primordijalnoj želji za stvaranjem, već posjeduje i element dječjeg pogleda na svijet u kojem je sve nevino, čisto, živo, vedro i otvoreno, dok se zrelost i karakter umjetnika očituju kroz sam stvaralački proces i oblikovanje vizualno primamljive materije u koju autor utkiva višeslojna kompleksna značenja. Rad "Povratak majstora", uz osobnu metaforu povratka na likovnu umjetničku scenu, problematizira vječnu borbu umjetnika koji je razapet između hedonističkog načina života i stalne potrebe za kreacijom što podrazumijeva kontinuirani i predani rad.
I dok motivi ostaju isti, široki raspon krajnosti u tretmanu slike, od lazurnih do pastuoznih nanosa, preko tonskog oblikovanja, pa sve do krajnje smjelih živih kontrasta boja, omogućuje umjetniku pronalazak oblika koji potom postaje esencija slike. "Periska" je djelo koje savršeno predočava koliko je sam proces izuzetno bitan u radu Vjerana Čengića. Krajnje koloristički razvedena, pulsirajuća, otvorena i bogato nataložena materija slike potvrđuje misao da je motiv samo polazište za rad. Bez naziva koji aludira na bogatstvo iz podmorja, promatrač bi mogao izvući brojne asocijacije na neke druge forme. Naglasak je na bogatstvu i materičnosti boje koju autor nanosi direktno na platno čineći od njega gradivnu paletu oblikovanja motiva. Krajnji rezultat je prikaz periske koja djeluje poput koncentriranog nukleusa energije koji treba implodirati. Neovisno o prepoznatljivosti, odnosno razlučivosti motiva, svako pojedino djelo čini svijet za sebe s mnoštvo detalja, kretanja i silnica koje utjelovljuju snažnu koncentraciju životne energije.
Živim čistim bojama, titravim površinama, pastuoznim nanosima, grebanjem, struganjem i urezivanjem Vjeran Čengić tumači vlastiti duhovni svijet kroz bogatstva svijeta prirode. U vrijeme kada je sve podređeno brzini, proizvodnji, brzoj zaradi i tržištu, pri čemu umjetnost vrlo često prva poklekne prilagođavajući se zahtjevima tržišta i aktualnih trendova, Vjeran djeluje mimo glavnih strujanja, slikajući prema vlastitom unutarnjem nahođenju. Povratak slikarstvu označen je pulsirajućom životnom energijom koju umjetnik unosi u svoja djela prepuštajući se impulsu aktivnog stvaranja. Uživanje u boji i njezinom bogatstvu, te potencijalu i svim njezinim vrijednostima dvosmjeran je proces u kojem umjetnik proniče u životne istine potičući pritom pojedinca na vlastitu interpretaciju djela, a u krajnjem slučaju i autorefleksiju.
Sonja Švec Španjol, mag.hist.art.
VJERAN ČENGIĆ
(Zagreb, 22. 05. 1979.)
CEO / akademski slikar
Medvedgradska 38 A
HR – 10000 ZAGREB
+ 385 (0) 98 18 70 364