Izložba Luke Pešuna "Radite to u svoja četiri zida"
vrijeme: 19.06.2020. - 02.07.2020.
mjesto: Zagreb, Avenija Marina Držića, na SZ dijelu križanja s Vukovarskom ulicom
Izvor: https://www.facebook.com/events
„Radite to u svoja četiri zida“ postala je običajna norma izvedena iz sanitarnog naputka u novonastaloj globalnoj situaciji Covid-19 virusa, no svojedobno je to bila ekskluzivno homofobna krilatica, specifična za prostor Balkana. S njome se pokušava kontejnirati postojanje populacije koja odskače od društveno prihvaćenih normi. Unatoč mnogim pojavnostima koju homofobija neminovno ima, upravo je ona usađena u jeziku ta koju najlakše prepoznajemo. Ponekad izgovoreno, ponekad prešućeno; već čitanjem između redova možemo naslutiti što spomenuta krilatica implicira. Nepoćudno.
Ipak, na stranu bogate imaginacije homofoba koji ovu krilaticu koriste, odlučio sam istražiti onaj dio stvarnosti koji je svakidašnji, sveprisutan. Stvarnost koju mnoge LGBTIQ+ osobe žive u procesu stvaranja ovog rada demistificirana je i meni samom. Parove i pojedine osobe unutar diplomske serije fotografija, rađene pod mentorstvom prof. Darije Petkovića na Katedri za fotografiju Akademije dramske umjetnosti, nalazimo u svakidašnjim radnjama poput kuhanja, spremanja, čitanja, pranja, spavanja i sl. Intiman prostor doma izlažem intruzivnom pogledu promatrača kojem sam nazivom serije potakao niz više ili manje svjesnih očekivanja s obzirom na konotacije koje sama krilatica „radite to u svoja četiri zida“ nosi sa sobom. Seksualnost unutar ove serije je implicitna te je čin izbjegavanja prikaza eksplicitnog svjestan oblik provokacije posredstvom odsustva očekivanog koje je kod promatrača prisutno kada se o ovoj temi progovara u vizualnom diskursu. Naglasak u procesu stvaranja bio je na tome da „mi“ govorimo o „nama“ te je svaki inscenirani prikaz rezultat suodnosa subjek(a)ta i umjetnika, poglavito razgovora koji bi prethodio odabiru scene, a kojem je zadaća bila istražiti radnje koje su prirodne fotografiranoj osobi unutar prostora doma u kojem prebiva(ju).
Fotografija na billboardu otkriva trenutak jutarnje nježnosti između dvije osobe čiji odnos i identitet nije moguće u potpunosti dokučiti na osnovu prikazanog. Svaki detalj na njoj ipak polučuje niz pretpostavki od kojih je sigurno tek da se ne radi o konvencionalnom paru. Bez popratnog teksta koji bi ju kontekstualizirao fotografija je otvorena interpretacijama promatrača. Intencija postaje suočavanje s internaliziranim oblicima predrasuda koje misaono iznjedruju prilikom promatranja. Billboard kao mjesto/način izlaganja fascinira me od upoznavanja s radom Untitled (1991.) Felix Gonzales-Torresa koji je poslužio kao inspiracija za evociranje sentimenta intimnosti ovog rada.
Luka Pešun
Luka Pešun rođen je 1990. u Brezovici. Nakon dodiplomskog studija modnog dizajna na TTF-u, 2019. završava diplomski studij fotografije na Akademiji dramske umjetnosti. Dobitnik je Rektorove nagrade za veliki znanstveni i umjetnički grupni rad na predstavi Agrippina, 2016. Sudjelovao je na grupnim izložbama studenata ADU – Nova Imena 2016. i 2017. godine. 2016. izlagao je seriju naziva Dlaka na izložbi ISPIT u Galeriji SC. Diplomskim radom Radite to u svoja četiri zida, koji je kao serija fotografija prezentiran na izložbi u Galeriji f8 2019., obuhvatio je širi društveni kontekst pozicije LGBTIQ+ pojedinaca i parova u odnosu na percepciju u javnom diskursu.
Izložba je dio programa Ploha/Površina 6. Autorica programa je Silva Kalčić. Od 2019. program je povezan s radionicom pisanja likovne kritike Što je suvremena umjetnosti HS AICA-e.
Program je financiran sredstvima Ministarstva kulture RH. Oglasni prostor je djelomično ustupio P.I.O. d.o.o., medijska kuća specijalizirana za vanjsko oglašavanje. Zahvaljujemo osobama s fotografije na dozvoli za njezino javno korištenje.
Medij umjetničkog rada – billboard ili jumbo standardno oglasno mjesto (dimenzija 504 x 238 cm) u javnom prostoru Zagreba je ujedno svojevrsna tema izložbe. Izložba se može promatrati iz vizure pješaka, vozača ili putnika u tramvaju, na lokaciji standardnog, neosvjetljenog oglasnog panoa na Aveniji Marina Držića (na sjeverozapadnom dijelu križanja s Vukovarskom ulicom, na pročelju modernističkog nebodera).
Kao i prethodna izložba Akiko Sato, ova je izložba hommage Zagrebu nakon potresa, bolne poljuljanosti koncepta sigurnosti doma i čvrstog arhitektonskog okvira, "četiri zida", našeg intimnog života.