Promocija knjige i izložba konceptualnih crteža Andreja Zbašnika u Delnicama
U petak, 12. 4. 2024. u 18 sati u Delnicama, u knjižnici Janet Majnarich (Radićeva 3), održati će se predstavljanje knjige ”Pojmovno artikuliranje jedne (ne) mogućnosti spoznaje” i otvorenje izložbe konceptualnih crteža Andreja Zbašnika, pod nazovom ”Rukopis”, uz predstavljanje kataloga vezanog za izložbu. Kustos izložbe i autor osvrta o radovima je Branko Cerovac. Autor knjige, konceptualnih crteža i idejne forme kataloga je Andrej Zbašnik. Knjigu će predstaviti Ivan Janeš i Andrej Zbašnik, a katalog Andrej Zbašnik.
Andrej Zbašnik o knjizi ”Pojmovno artikuliranje jedne (ne) mogućnosti spoznaje”: Ovo je djelo koje se bavi poetsko – filozofskim pristupom, teorijom spoznaje osjećanjem i promišljanjem pojma i ”pojmovanja”, pojmovnog uma, kao jedne kategorije samosvjesnog bića.
Naime, pojmove i sve jezične mogućnosti i kombinacije smatram specifičnim oblikovanjem priča i konceptualnih (pojmovnih) energetskih struktura u mediju jezika. Smatram da postoji realnost transcendentna pojmovnoj realnosti, koja nadilazi svaku pojmovnu klasifikaciju i ne može se izreći pojmovima, a da to ne postane jezično iskustvo i igra određene egzistencijalne matrice. Kao egzistencijalna matrica Andrej Zbašnik (identitet, ego, kulturološki i sociološki slojevi, identifikacije, misli, osjećaji, emocije), pokušao sam dati rješenje o jednoj mogućoj krajnosti poimanja i dosezanja spoznaje o svjetovima, unutar medija pojmovnog mišljenja i izražavanja doživljaja i uvida svjetova i u svjetove….jasno je naglašen i uvid u stvarnost koja postoji onkraj svakog ”pojmovanja”, a koja, kada se i prevede, poetskim, znanstvenim, umjetničkim diskursom, u specifični pojmovni sustav, postaje još jedna imaginacijom ostvarena pojmovna identifikacijska konstrukcija. (Andrej Zbašnik)
O autoru: Andrej Zbašnik rođen je 16. 6. 1976. godine u Rijeci. Živi u Čabru. Opću gimnaziju završio je 1994. godine u Čabru. Iste godine upisuje Pedagoški fakultet u Rijeci, sadašnji Filozofski fakultet, odsjek za likovnu kulturu. Na fakultetu, za dodatni izborni predmet izabire slikarstvo, u kojem se usavršava uz vodstvo akademskog slikara Marijana Pongraca i akademske slikarice specijalistice Ksenije Mogin. Diplomirao je 1999. godine i stekao stručnu spremu i stručni naziv – profesor likovne kulture. Aktivno se bavi likovno – umjetničkim promišljanjem zbilje i pisanjem. Do sada je osmislio i realizirao više samostalnih izložbi slika i umjetničkih projekata i koncepata. Sudjelovao je na više skupnih izložbi. Član je HDLU-a Istre i HDLU-a Zagreb.
U svojem likovno umjetničko – istraživačkom radu bavi se problemom medija slikarstva, pisanog teksta, fotografije, videa, performansa, likovne instalacije i konceptualne umjetničke prakse. Na razini jezika i medija, često nastoji te ”prividno” različite medije ujediniti u jedinstvenu cjelinu umjetničkog djela. Promišlja i izražava različita stanja, odnose i probleme, percepcije, doživljaje i konstrukcije suvremene zbilje. Interdisciplinarna suradnja i ostvarivanje dinamike različitih medija osnovna je poetsko – filozofska konstrukcija njegove umjetnosti.
Izvor: https://hdlu-zagreb.hr/