NFT prevare i kako ih prepoznati
NFT, ili nezamjenjivi token (Non-Fungible Token), postao je popularan način za digitalno vlasništvo nad umjetničkim djelima, videozapisima, glazbom i sličnim digitalnim sadržajem. NFT-ovi su specifični po tome što omogućuju jedinstvenu identifikaciju digitalnog predmeta na blockchainu, što je sigurna i decentralizirana tehnologija. Umjetnici sada mogu stvoriti digitalne verzije svojih djela i ponuditi ih na NFT tržištu, dok kolekcionari kupnjom dobivaju jedinstveni zapis o vlasništvu. Međutim, ova popularnost NFT-ova privukla je i mnoge prevarante koji koriste neznanje ili lakovjernost novih korisnika, a oblici prevara na NFT tržištu mogu biti vrlo sofisticirani i prilagođeni ovom inovativnom tržištu.
Jedna od prvih i najraširenijih prevara u svijetu NFT-ova je krađa digitalnih umjetničkih djela. Mnogi prevaranti jednostavno preuzimaju umjetnička djela s interneta – bilo s osobnih stranica umjetnika, društvenih mreža, ili umjetničkih platformi – te ih zatim prave u NFT-ove i prodaju bez pristanka originalnog autora. Kupac u tom slučaju zapravo kupuje lažni NFT bez znanja da je stvarno umjetničko djelo ukradeno, dok umjetnik, koji je možda proveo mjesece ili godine na stvaranju djela, ostaje bez ikakve dobiti. Za sprječavanje ovakvih prevara korisnici bi trebali provjeriti ima li prodavatelj povijest i vjerodostojne poveznice na platformama, no čak i tada nije uvijek lako dokazati vlasništvo nad digitalnim djelom.
Popularna metoda prevare koja se nedavno proširila jesu ponude od nepoznatih osoba ili lažnih kolekcionara za otkup umjetničkog djela putem NFT-a za visok iznos. Umjetnicima i vlasnicima digitalnih slika pristupaju prevaranti koji se predstavljaju kao kolekcionari, investitori ili čak predstavnici galerija, nudeći nevjerojatne svote novca u zamjenu za NFT-ove njihovih djela. Često se kontakt ostvari putem društvenih mreža ili direktnih poruka, a lažni kolekcionar umjetniku obećava iznos mnogo veći od tržišne vrijednosti djela. U mnogim slučajevima prevarant tvrdi da će izvršiti plaćanje odmah nakon što umjetnik pretvori djelo u NFT na određenoj platformi i pošalje mu vlasništvo. Međutim, kada umjetnik to učini, plaćanje se nikada ne dogodi, a prevarant nestaje.
U suštini, ovo se događa jer proces kreiranja NFT-a zahtijeva od umjetnika da pokrije određene troškove (tzv. “plinske naknade”) koje mogu varirati ovisno o blockchain mreži, što znači da umjetnik ulaže vlastiti novac kako bi stvorio NFT. Prevaranti ciljaju upravo na ovu investiciju, računajući na to da će umjetnik izdvojiti sredstva za naknade, ali da će oni nakon preuzimanja tokena nestati s platforme, ostavljajući umjetnika s troškovima, a bez dogovorenog novca.
Jedna od srodnih prevara su i lažne web stranice koje izgledaju gotovo identično kao poznate NFT platforme, poput OpenSea ili Rarible. Kada korisnici posjete takve stranice, zatraži ih se da unesu svoje podatke ili se povežu s digitalnim novčanikom, što prevarantima omogućuje pristup novčaniku korisnika. Tako mogu preuzeti ne samo NFT-ove već i sve kriptovalute koje se nalaze u novčaniku. Stoga je ključno uvijek provjeravati URL stranice i koristiti samo službene linkove s provjerenih izvora.
Nadalje, pojavio se trend gdje prevaranti pokreću prividno atraktivne NFT projekte koji obećavaju značajan povrat ulaganja. Ove prevare često idu pod nazivom “rug pull” jer prevaranti prvo privuku ulaganja obećavajući brzi rast vrijednosti, a zatim nestaju s novcem prikupljenim od naivnih korisnika. Takve se prevare događaju i na društvenim mrežama gdje anonimni timovi lansiraju projekte i ulažu u promotivne kampanje kako bi stvorili dojam ozbiljnosti i velikog interesa, iako iza cijelog projekta zapravo ne postoji nikakav stvaran sadržaj ili dugoročna vizija.
Pump-and-dump taktike još su jedna vrsta manipulacije na NFT tržištu. Kod ovih prevara, prevaranti povećavaju cijenu NFT-ova kroz kampanje koje potiču ljude na kupnju. Kada cijena dostigne vrhunac, prevaranti prodaju svoje udjele i ostavljaju ostale kupce s NFT-ovima koji više nemaju tu tržišnu vrijednost, što često rezultira velikim gubicima za one koji su se uključili na vrhuncu kampanje.
Još jedan oblik prevare uključuje manipulaciju naknadama za transakcije. Svaki put kada se kreira ili prenosi NFT, plaćaju se naknade na blockchainu koje mogu biti značajno visoke, posebno na popularnim mrežama kao što je Ethereum. Prevaranti koriste ovu nepreglednost naknada kako bi ponudili nisku cijenu za NFT, ali onda dodaju visoke troškove transakcije koji čine cijelu transakciju neisplativom za kupca. U nekim slučajevima kupci naivno potvrđuju transakciju i gube znatan iznos novca na naknade, dok stvarna cijena NFT-a može biti minimalna.
Utjecaj poznatih osoba i influencera također se koristi u prevarama. Prevaranti stvaraju lažne projekte koristeći ime ili sliku neke slavne osobe kako bi privukli pažnju i stvorili dojam legitimnosti. Kada poznata osoba ili influencer “promovira” neki projekt, mnogi će ljudi biti skloni ulagati misleći da je to sigurnija investicija. Nažalost, većina tih promocija je lažna ili se radi o plaćenim partnerstvima gdje poznate osobe ne sudjeluju stvarno u projektu, što ostavlja investitore na gubitku.
Kada je riječ o zaštiti na NFT tržištu, ključno je pridržavati se osnovnih sigurnosnih mjera. Prvo, potrebno je koristiti samo provjerene NFT platforme i istražiti tržište prije kupnje ili prodaje. Treba biti skeptičan prema svakome tko nudi izuzetno povoljnu priliku bez puno objašnjenja. Također je važno istražiti tim koji stoji iza projekata te biti oprezan s prijenosom NFT-ova i kriptovaluta. Pratiti vijesti i sudjelovati u zajednicama posvećenima digitalnoj sigurnosti može pomoći korisnicima da prepoznaju potencijalne prijevare prije nego što postanu žrtve.
NFT-ovi nude umjetnicima i kolekcionarima nove mogućnosti, ali donose i nove oblike rizika. Oprez i informiranost ostaju najbolji alati za sigurno sudjelovanje na ovom brzo razvijajućem tržištu. Na kraju, svatko tko se upušta u NFT svijet trebao bi biti spreman prepoznati znakove upozorenja i uvijek temeljito istražiti svaku priliku koja se čini previše dobrom da bi bila istinita.