Izložba Tanje Deman
vrijeme: 15.09.– 15.10.2016
mjesto: Galerija Contra Frankopanskoj 22 (u dvorištu) Zagreb
U četvrtak 15. rujna u 19 sati u zagrebačkoj Galeriji Contra u Frankopanskoj 22 (u dvorištu) otvara se izložba jedne od najpoznatijih međunarodno priznatih hrvatskih umjetnica mlađe generacije Tanje Deman.
© Tanja Deman, Arena, 2013
Tanja Deman predstavit će se radovima iz dvije vrlo zamijećene serije fotokolaža - Kolektivni narativi (2013.) i Hramovi kulture (2014.). Nakon istraživanja medija kompleksnih svjetlosnih instalacija Tanja Deman se usmjerila na fotografiju, fotokolaž i video, te se u navedenim ciklusima posvetila istraživanju odnosa između urbanih sredina, javnih ustanova i prirode.
© Tanja Deman, Garden of Delight, 2014
Serija fotokolaža Kolektivni narativi (2013.) bavi se istraživanjem različitih vrsta gledateljstva i arhitektonskih objekata. Autoricu posebno privlači ritualni moment prilikom kojeg se velika grupa ljudi okuplja i dijeli zajedničko iskustvo. Pomno osmišljen i konstruiran arhitektonski ambijent stadiona i arena ispunjen je bujnom organskom prirodom, geološkim strukturama i krševitim pejzažima čime je stvoren imaginaran prostor specifične atmosfere. Vizualne metafore mjesta i situacija svjedoče o novim odnosima u urbanom prostoru prilikom kojih se čovjek pojavljuje kao promatrač.
Serija fotokolaža Hramovi kulture (2014.) tematizira različite javne institucije koje prikupljaju, čuvaju i prezentiraju znanje, kulturu i umjetnost. Muzeje, knjižnice, kazališta, umjetničke paviljone i galerije umjetnica dekontekstualizira te stvara inačice njihovog identiteta s određenim ironijskim predznakom. Ubacivanjem prirodnog elementa u prostore namijenjene i rezervirane za ljudsku aktivnost, Tanja Deman stvara pomaknute hibridne svjetove u kojima se stapaju dva različita konteksta; prostor institucije koji podrazumijeva urbano nasljeđe te kontemplaciju prirode koja zauzima sve manje prostora u urbanim ambijentima.
U oba ciklusa vizualna umjetnica Tanja Deman percepcijom baziranom na razmišljanju kroz prostor i sociologiju prostora ukazuje na urbanizaciju društva istovremeno omekšavajući granice prostora te stvarajući svojevrsno utočište.