44. GODINA ZIMSKE LIKOVNE KOLONIJE – ZILIK
Od 16. – 20. siječnja 2017. godine u Karlovcu će se održati 44. Zimska likovna kolonija poznatija kao ZILIK u organizaciji Centra za pružanje usluga u zajednici Vladimir Nazor (prije Dom za djecu Vladimir Nazor Karlovac) i u suradnji s brojnim hrvatskim likovnim umjetnicima.
Ovogodišnji ZILIK 44. godinu za redom okuplja ugledne hrvatske likovnjake i dovodi ih na kreativne radionice za djecu osnovnih i srednjih škola, te štićenike domova iz svih dijelova Hrvatske. Ova kulturna manifestacija koju je karlovački dječji dom pokrenuo davne 1974. godine kako bi djeci približio umjetnost i kako bi ih potaknuli na kreativno izražavanje, ubrzo je prerasla okvire doma i postala značajan kulturni događaj. Gotovo da i nema velikih imena hrvatskog slikarstva koji svoje mjesto u protekle 43 godine nisu pronašli upravo na ZILIK-u.
Ovogodišnja kolonija bit će otvorena 16. siječnja u 19.30 sati u Gradskom kazalištu Zorin dom svečanim otvaranjem izložbe poznatog hrvatskog slikara Marijana Richtera. Svakog dana u Centru za pružanje usluga Vladimir Nazor održavat će se kreativne likovne radionice za djecu i mlade pod vodstvom likovnih umjetnika Mercedes Bratoš, Natalie Borčić, Nik Titanika, Antona Vrlića i Nikoline Knežević. Njima će se pridružiti i brojni drugi umjetnici likovnjaci.
Sa zadovoljstvom i veseljem nastavljamo tradiciju ZILIK-a i ove godine. 44. ZILIK je pred nama, te će ova jedinstvena manifestacija opet razveseliti djecu i sve ljude dobre volje. Hvala našim prijateljima koji izravno i neizravno žive ZILIK.
Zimska likovna kolonija završava 20. siječnja otvorenjem izložbe radova nastalih na 44. ZILIK-u.
Izbornica ZILIK-a
Sonja Švec Španjol, mag.hist.art.
Izbornica 44. ZILIK-a Sonja Švec Španjol, mag.hist.art. izabrala je slijedeće autore za ovogodišnji Mali ZILIK:
PONEDJELJAK 16.01.2017. – MERCEDES BRATOŠ
Radionica: Stablo želja
Voditeljica: Mercedes Bratoš, akademska slikarica
Opis radionice:
Kratka uvodna priča i upoznavanje s materijalima za rad.
Cilj ove radionice je da djeca uz pomoć kolaža opišu stablo na kojemu će rasti njihove želje. Poticanje mašte i kreativnosti.
Uzrast djece: radionica je namijenjena djeci u dobi od 9 do 13 godina
ŽIVOTOPIS – MERCEDES BRATOŠ:
Mercedes Bratoš rođena je 1979. godine u Dubrovniku gdje je završila i Srednju umjetničku školu „Luka Sorkočević“. Slikarstvo je diplomirala na Accademia di Belle Arti u Firenci, u klasi prof. Umberta Borella.
Do sada je imala više samostalnih i skupnih izložbi u inozemstvu i u Hrvatskoj. Članica je HDLU-a i HULULK-a. Živi i stvara u Zagrebu i Dubrovniku.
UTORAK 17.01.2017. – NATALIA BORČIĆ
Radionica: Tvornica igračaka Djeda Božićnjaka
Voditeljica: Natalia Borčić, akademska slikarica
Opis radionice:
Radionica bi započela s upoznavanjem s materijalima za rad i kratkom uvodnom pričom koja bi potaknula imaginaciju kod djece.
Cilj ove radionice je da sudionici koristeći kolaže i gotove materijale izrade tvornicu iz mašte u kojoj nastaju igračke. Pošto ćemo koristiti kutije tvornice će biti trodimenzionalne.
Uzrast djece: radionica je namijenjena djeci u dobi od 9-12 godina
ŽIVOTOPIS – NATALIA BORČIĆ:
Natalia Borčić rođena je 1989. godine na Visu. Diplomirala je 2013. godine na Akademiji likovnih umjetnost u klasi prof. Matka Vekića. Izlagala sam na mnogobrojnim samostalnim i skupnim izložbama. Za vrijeme studija boravila u Budimpešti na studentskoj razmjeni "Erasmus". Sudjelovala je na nekoliko umjetničkih rezidencija. Dobitnica nekoliko nagrada za svoj rad. Autorica umjetničkog projekta "Umjetnost u svjetionicima", kroz koji u suradnji s Hrvatskom ratnom mornaricom i Plovputom provodi skupne izložbe na hrvatskim svjetionicima (Palagruža). Uz svoj umjetnički rad bavi se ilustracijama dječjih priča. Član je HDLU od 2012. Godine. Živi i radi u Zagrebu.
SRIJEDA 18.01.2017. – NIK TITANIK
Radionica: MALA ŠKOLA GEG I PORTRETNE KARIKATURE I CRTANJA SMIJEŠNIH BABETINA POPUT ŠTEFICE JAMBRIŠČAK, NJENOG MUŽA JOŽE I POKOJEG POLITIČARA
Voditelj: NIK TITANIK, karikaturist, ilustrator, grafički dizajner i nadasve kroničar hrvatske gluposti
Opis radionice:
Polaznici radionice će saznati kako izgleda tipičan dan novinskog karikaturiste, kako se dolazi do inspiracije i kako se biraju teme. Nakon toga će im praktično biti pokazano i objašnjeno što zapravo definira karikaturu kao takvu, bila ona portretna ili geg. Na primjerima likova Štefice i Jože, te Otovog Pere i Icinog Grge bit će im objašnjena važnost definiranih likova koji se stalno pojavljuju u karikaturama i s kojima se čitatelji mogu poistovjetiti. Nakon toga će im biti pokazano na konkretnom primjeru kako nastaje geg i portretna karikatura. Na kraju slijedi praktični rad, tj. crtanje portretnih i geg karikatura po izboru i njihova analiza. Ta analiza će više biti kao neka svojevrsna izložba i praktično suočavanje autora s javnom kritikom. Naravno, sve u šaljivom tonu i atmosferi.
Uzrast djece: radionica je namijenjena djeci u dobi od 6 godina i više
ŽIVOTOPIS – NIK TITANIK:
Crtati je počeo s tri godine života, sudeći prema pričama starijih (i sačuvanim žvrljotinama). Pod velikim utjecajem stripovske scene, 80-tih godina XX. stoljeća, počinje crtati stripove upijajući stil Magnusa & Bunkera te stvara solidnu kolekciju amaterskih home-made serijala koji nisu bili za objavljivanje, ali su poslužili kao kvalitetna podloga za daljnje crtačko usavršavanje. 1993. godine počinje se baviti portret karikaturom, koje počinje objavljivati 1994. u studentskom listu Puls. Slijedi suradnja s tjednicima Danas, Panorama, NET itd. Početkom 2000. godine otkriva unutarnju strast za geg karikaturom, te postaje punopravnim članom Hrvatskog društva karikaturista i počinje redovno slati karikature na festivale. Iste godine počinje objavljivati u Večernjem listu i Slobodnoj Dalmaciji, te na stranicama jednog od najstarijih hrvatskih web portala Internet Monitor www.monitor.hr, pod pseudonimom Nik Titanik. Krajem godine postaje suradnikom u Hrvatskom Slovu gdje objavljuje portretne karikature političara. Početkom 2001. objavljuje 1. hrvatski internet animirani film "Šatro” na portalu Internet Monitor. U veljači 2001. pokreće službenu web stranicu Hrvatskog društva karikaturista (www.hdk.hr). Od 2001. do 2003. obnašao je funkciju tajnika Hrvatskog društva karikaturista. U istom razdoblju, karikature su mu redovno objavljivane u Nedjeljnom Vjesniku. Trenutno obnaša funkciju predsjednika hrvatskog ogranka FECO-a (Europske federacije karikaturističkih organizacija) i član je Izvršnog odbora HDK-a. Sredinom 2005. godine preuzeo je funkciju glavnog urednika internog glasila Hrvatskog društva karikaturista Karika koju je obnašao 2 godine.
U svibnju 2006. osniva Nik Titanik Studio d.o.o.
U veljači 2008. primljen je u članstvo ULUPUH-a.
Od ožujka 2005. svakodnevno crta dvije karikature za dnevni list 24 sata.
ČETVRTAK 19.01.2017. – ANTON VRLIĆ
Radionica: Obojano svjetlo
Voditelj: Anton Vrlić, akademski slikar
Opis radionice:
Na radionici će polaznici raditi svoje uratke slikarskim postupcima na temu oslikavanje vitrajnih prozora kvadratnih i kružnih oblika.
U svojim radovima djeca će istraživati svjetlo i boje. Na početku će im voditelj prezentirati nekoliko primjera vitrajnih prozora iz različitih perioda povijesti umjetnosti, od klasičnih do suvremenih koji su karakteristični za slikarsku tehniku izrade vitraja.
ŽIVOTOPIS – ANTON VRLIĆ:
Anton Vrlić rođen je 1957. u Splitu. Osnovno i srednjoškolsko obrazovanje završava u Sinju. Nakon gimnazije 1977. godine upisuje ALU u Zagrebu, gdje je diplomirao slikarstvo u klasi profesora Raoula Goldonija 1982. godine. Od završetka studija do danas kontinuirano se bavi slikarstvom, povremeno grafikom, a posljednjih petnaestak godina istražuje medij stakla. Od 2007. godine zaposlen je na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, gdje trenutno predaje kolegij slikarstva na odsjeku Primijenjene umjetnosti u zvanju izvanrednog profesora. Od 2003. godine vanjski je suradnik na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, gdje je nositelj izbornog kolegija Tehnike i umjetnost stakla. Do sada je više puta za svoj rad nagrađivan, a izlagao je na 58 samostalnih i više od stotinu grupnih izložbi u zemlji i inozemstvu. Godine 2009. izdana je monografija Antona Vrlića autora Borivoja Popovčaka u izdanju Knjigre i NSK iz Zagreba. Djela mu se nalaze u mnogim muzejima i privatnim zbirkama u zemlji i inozemstvu. Živi i radi u Zagrebu i Rijeci.
PETAK 20.01.2017. – NIKOLINA KNEŽEVIĆ
Voditeljica: Nikolina Knežević, akademska grafičarka i profesorica likovne kulture
Opis radionice:
Radionicu bih započela kratkim uvodom u kojem opisujem što to uopće jesu diorame. Zatim bih objasnila kako mi danas izrađujemo diorame od papira i kartona.
Podijelila bi djecu u grupe i rekla svakoj grupi da odabere jednu od tri ponuđene teme za izradu zadatka. 1. tema bi bila : Podvodni svijet, 2. Šumski svijet 3. Svemir
Objasnila bih postupak izrade diorama i razgovarala sa svakom grupom o odabranoj temi. Djeca bi uz moju pomoć izradila diorame i naučila kako razmišljati o planovima, tj. prostornosti i unaprijed predvidjeti koji elementi idu u koji plan. Također bi naučili kako pretvoriti dvodimenzionalni crtež u 3D prostor.
ŽIVOTOPIS – NIKOLINA KNEŽEVIĆ:
Nikolina Knežević rođena je 1986. godine u Zagrebu. Nakon završene Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu gdje je 2005. godine maturirala na tekstilnom odjelu, upisuje
Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, nastavnički odsjek gdje je diplomirala 2012. godine u grafičkoj klasi doc. Ines Krasić. Do sada je radila kao profesor likovne kulture i likovne grupe predmeta u osnovnim i srednjim školama. Osnovala je vlastiti modni brand ženskih torbica 2012. godine. Trenutno radi kao freelance kostimograf na filmskim i reklamnim produkcijama. Bavi se crtanjem i slikanjem. Do sada je izlagala na nekoliko skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu.