Izložba Marine Bauer "Mjesto"
vrijeme: 26.01.2017. - 15.02.2017.
mjesto: Zagreb; Centar kulture na Peščenici, Ivanićgradska 41a
MJESTO
Promišljanje skulpture Marine Bauer, račva se barem u dva smjera. Iako iznimno zainteresirana za istraživanje prostornog, taktilnog, materijalnog, pa čak i "tjelesnog", umjetnica tendira dematerijalizaciji skulpture: unutar bijelog boxa postavlja nategnute i napete gumice koje pričvršćuje na rubne plohe. Takve, napete, linije dinamiziraju skulpturu i oživljavaju je, pokreću svaki njezin dio. Istovremeno, unutrašnjost skulpture na taj način biva rastvorena, ona je prije "iscrtana" i funkcionira u domeni prijedloga, mogućnosti. Napetost koju grade unutarnje linije skulpture tako shvaćamo prije kao pokret ili silnice, propozicije volumena ili kretanja energije, nego kao napetu materijalnost.
Drugi smjer razmišljanja vodi u odmak od isključivo vizualne percepcije rada. Umjetnicu zanima propriocepcija, puni doživljaj i potpuna integracija posjetitelja u djelo. On/a je pozvan/a ući unutar boxa, pri čemu razmještaj linija odrađuje pozicije tijela i kretanje unutar skulpture. Takav, direktan odnos posjetitelja i djela izmješta nas iz uobičajene, distancirane pozicije promatrača/ice, pri čemu posjetitelj/ica ne doživljava rad isključivo vizualno, nego čitavim tijelom. Postavljanjem i dinamizirajućim razmještajem linija, umjetnica gotovo da postavlja koreografski zapis kojim određuje kretanje kroz skulpturu. Saginjanje, tenzija mišića, položaji tijela, sve to utječe na cjelokupan doživljaj čime se fokus premješta s vizualnoga i kreće prema osvještavanju cjelokupnog perceptivnog aparata.
Ulazeći u djelo, posjetitelj u njega unosi vlastite tjelesne modalitete, tenzije, način i brzinu kretanja čime aktivno kreira atmosferu rada, dok asocijacije koje proizlaze iz odnosa tjelesnih senzacija i vizualne percepcije ovise o brojnim osobnim premisama i prethodnim iskustvima koje posjetitelj unosi u rad.
Josipa Bubaš
Marina Bauer (Zagreb, 1972.) diplomirala je 1998. na Kiparskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu. Izlaže od 1994. na samostalnim i skupnim izložbama, te sudjeluje na izložbi „Suvremeno hrvatsko kiparstvo“ u organizaciji Ministarstva kulture koja je od 2009. do 2011. predstavljena u više europskih gradova. Sudjeluje na likovnim simpozijima i radionicama u sklopu kojih su nastale i trajno postavljene skulpture "Ležeća figura" u Parku skulptura u Jakovlju, te “Vrata“ na međunarodnoj kiparskoj radionici Montraker u Vrsaru. U sklopu projekta “LandArt - Park und Au Schloss Gleinstätten“ u Austriji trajno su joj postavljene tri skulpture: „Praspavač I“, „Praspavač II“ i „Stope“. Dobitnica je jedne od tri jednakovrijedne nagrade 12. trijenala hrvatskog kiparstva (2015.), te je dobitnica Rektorove nagrade Sveučilišta u Zagrebu (1993.) Od 2002. do 2016. godine predavala je kiparstvo na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, prvo kao vanjska suradnica, zatim asistentica, te kao docentica na Kiparskom i Nastavničkom odsjeku. Na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu pohađa poslijediplomski doktorski studij kiparstva gdje radi na temi „Tjelesna percepcija u doživljaju kiparskog djela“. Članica je HDLU-a. Živi i radi u Zagrebu.
Pozivamo zainteresirane posjetitelje da sudjeluju u vođenom grupnom razgovoru o doživljaju izložbe s autoricom u četvrtak 2. veljače u 18 sati. Umjetnica je unazad par godina usvojila praksu provođenja usmjerenih razgovora s posjetiteljima izložbi metodom fokus grupa zajedno sa psihologinjom Ivom Šverko. Tim razgovorima žele produbiti shvaćanje doživljaja umjetničkog djela, a posjetiteljima dati priliku da razmijene doživljaj i razmišljanja o izložbi. Rezultate/saznanja autorica koristi u daljnjem razvoju svojih umjetničkih projekata.
Zbog ograničenog broja sudionika molimo da najavite svoj dolazak.
Kontakt:
Izvor: knap.hr