Izložba slika Denisa Kaplana "Interstellar Clouds"
vrijeme: 22.04. do 20.05.2017.
mjesto: Galerija KRALUŠ, POU Zelina, Vatrogasna 3, Sveti Ivan Zelina.
iz predgovora izložbi: TOCCATA I FUGA FRAKTALA U SLIKAMA DENISA KAPLANA
Loviti i dodirnuti blještavo središte vizije fraktala, je isto, što i shvatiti da je prirodni svijet izgrađen na zajedničkim motivima i uzorcima. Prepoznavanje uzoraka u prirodi stvara kartu za sebe, lociranoj u promjeni i iščekivanju onoga što tek dolazi. Ti motivi i uzorci ne mogu se opisivati samo, hladno i suho, geometrijskim, matematičkim, kemijskim formulama jer oblaci nisu sfere, planine nisu stošci, otoci nisu krugovi, zemljina kora nije glatka, niti blijesak munje nije pravolinijski. Priroda tu pokazuje ne samo viši stupanj već i sasvim drugu razinu složenosti. Umjetnik Denis Kaplan, tražeći to tijelo komunikacije, združuje glazbu i slikarstvo kao univerzalne jezike pri odgonetanju istine gdje nama ništa nepostojanije od vanjskog izgleda stvari. Tu gdje sitni pigment boje i valna duljina tona nose sličnosti sa nebeskim konstelacijama, neupitna je postavka da se velikim stvarima smiju uspoređivati male. Ove apstrakcije krajolika materije, a mogli bi reći i krajolika duha, upućuju nas na onaj primjer mikroskopske slike gdje prizori ne nalikuju ničem stvarnom što u prirodi možemo vidjeti golim okom, te se doimaju „apstraktnima” iako prikazuju najkonkretniju stvarnost, samu materiju. Neke fotografije iz zraka, ili još više satelitske snimke, toliko nalikuju apstraktnim slikama da bismo ih mogli međusobno zamijeniti. Neke apstraktne slike su čak izrazile osjećaj bestežinskog stanja, jer na njima ne postoji više „gore” i „dolje”.
Slike iz ciklusa ”Interstellar Clouds” postaju vizije koje trebaju biti tek otkrivene radijskim teleskopima i uspoređene sa beskonačnim prostranstvima svemira. Denis Kaplan crpi svoju inspiraciju u svijesti o slojevitosti osjetilnog iskustva gdje se umjetnička i mitska slika s iskonskim sadržajem prepliće. Kroz memorijske slike , maštu, sanjarenje, hipnotičke slike i halucinacije misli, kroz ovu molitvu odgonetanja, slike uz pratnju glazbe, dobivaju neobičnu živost u detalju i cjelini i navode nas na put beskonačnosti kao stvarnost i kontinuitet.
Potražimo zato i ove slike u memoriji našeg osobnog iskustva da nas kao četvrta dimenzija vodi kroz krajolike koji su zapisani i u nama.
Danko Merin, prof
SLIKARSTVO PROŽETO GLAZBOM:
Denis Kaplan svoje slike stvara u svojevrsnoj sinesteziji (ujedinjenju osjeta), kroz koju gradi apstraktne kompozicije i kroz njih nam dočarava svoj subjektivni doživljaj nekog glazbenog djela. Glazbena djela tako inspiriraju njegove vizije na svakoj pojedinoj slici, gdje boja i ritam pulsiraju i šire se od centra prema rubovima, što je posebno izraženo u njegovom ciklusu ”Interstellar Clouds”, na način da središnje mjesto u kompoziciji zauzima jezgra ”oblaka”, koji se pretapa sa okolinom nekog unutarnjeg Univerzuma, u kojemu je glazbeno djelo ostavilo svoj emocionalni utisak.
“Međuzvjezdani oblaci” predstavljaju i potragu za novim duhovnim prostranstvima, za onim nepoznatim, ekstatičnim iskustvom onakraj naših svakodnevnih aktivnosti, oni otvaraju prostor kontemplacije, koji je slikaru neophodan da svoje osjete prevede u jezik boje, svojim emocijama izgradi harmoniju i likovni rukopis sa kojim će popratiti ritam glazbe, bez obzira radi li se o djelima Mozarta, Rachmaninova, Schumanna, Beethovena….
U likovnom zapisu Denisa Kaplana svako glazbeno djelo ima svoj jedinstveni oblik, toplinu ili hladnoću, smjer kretanja i širenja, svoju punoću ili gustoću, prostore svjetla i sjene koji tvore labirint unutarnjeg doživljaja. Kao da je umjetnik dotaknuo unutarnji Svemir, prepoznao u njemu u početku kaotično gibanje svijeta u nastajanju i potom kroz glazbu pronalazi uvijek iznova nove slike, nove puteve da izrazi svoju ekspresiju.
mr. art Krešimira Gojanović